Plně si uvědomujeme nutnost inteligentní správy nabíjení. Vždyť již naše wallboxy řady X již dlouho poskytují dynamické ovládání až patnácti wallboxů řady C, založené na dělení výkonu.
Jak zacházet se solární elektrárnou Wattsonic v zimním období?
17/11/2024Tento článek je určen jak instalátorům, tak koncovým uživatelům zařízení Wattsonic. Koncoví uživatelé by neměli měnit nastavení své elektrárny bez vědomí svého instalátora. Nikdy nezasahujte do nastavení elektrárny, pokud si nejste 100 % jisti, co děláte.
Dlouhé slunečné dny jsou nenávratně pryč. Slunce nahradila mlha a inverzní charakter počasí. Takové počasí neprospívá nejen nám, ale i kondici naší solární elektrárny. Dlouhá období bez slunečního svitu spolu se zvýšenou spotřebou energie v zimním období představuje velkou zátěž pro baterii a BMS.
Proč je tomu tak?
Pro správnou funkci vyžaduje baterie absolvovat alespoň jednou za čas plný cyklus tzn. je potřeba ji zcela nabít a vybít. S vybíjením nebývá problém, o vybíjení baterie se spolehlivě postarají naše zvýšené energetické nároky v zimním období, ale nabití již problematické být může. Krátké dny, špatné počasí a sněhové pokrývka, to vše snižuje výkon našich fotovoltaických panelů. Není vůbec vzácným jevem, že baterie je dva až tři týdny vybitá. Jejímu bezprostřednímu poškození v této době brání BMS, která pomocí ochranného režimu brání podbití jednotlivých článků a stále je vyvažuje. Články jsou tedy na dolním limitu SOC v bezpečí. Potud je vše v pořádku. Baterie se nemůže podbít a články jsou napěťově vyrovnané. Chybějící nabití na plnou kapacitu však způsobuje, že BMS nemá možnost provádět vyvažování článků v průběhu nabíjení a vybíjení v celém rozsahu kapacity a nedokáže tedy vyrovnávat odchylky v charakteristikách jednotlivých článků. Není-li baterie dlouhodobě vyvažována v celém rozsahu své kapacity, začnou se rozdíly mezi články (průběhy jednotlivých charakteristik) pomalu zvětšovat, až mohou dosáhnout meze, kdy si již BMS neporadí a bateriový systém odpojí. Takový stav pak vyžaduje vyvážení baterie v servisním středisku a jde o poměrně zdlouhavou a nákladnou záležitost. Více informací o problematice napěťové nevyváženosti baterií naleznete v našem seriálu o bateriích.
Jak můžeme tomuto jevu předcházet?
Z praxe můžeme doporučit několik opatření, která mohou zmíněnému jevu zabránit:
- Nikdy zbytečně nevypínejte svoji elektrárnu! Vypnutí elektrárny provádějte pouze v případě závady. Dlouhodobým odpojením elektrárny přímo ohrožujete stav bateriového systému. V případě vypnutí systému vyřadíte z činnosti všechny ochranné funkce a algoritmy BMS!
- Nastavte SOC baterie na vyšší hladinu. Pro zimní období doporučujeme nastavit hladinu SOC na vyšší úroveň a to na 40 – 50%. Analogicky pak máte-li zařízení Gen.2 nastavit DOD na 50-60%.
- V případě, že nepříznivé podmínky neumožňují dobití baterie ze slunce, doporučujeme provést nabití baterie ze sítě a to ideálně 1 x za týden nebo 10 dní.
Jak na to?
- Změna hladiny SOC se provádí po přihlášení do aplikace Wattsonic Cloud v záložce „Zařízení“ volbou piktogramu „nastavení (konfigurovat)“ a následnou volbou záložky „Základní parametry“. V této záložce změňte hodnotu v poli „Spodní hranice SOC – na síti“ na požadovaných 40 nebo 50%. Jste-li si jistí, že dokážete zajistit nabití baterie minimálně 1 x týdně na její plnou kapacitu, můžete nastavit SOC na 30%, při delší periodě (10-14 dní) doporučujeme 40 – 50%.
- Ruční nabití baterie je možné provést po přihlášení do aplikace Wattsonic Cloud v záložce „Zařízení“ volbou piktogramu „nastavení (konfigurovat)“ a následnou volbou záložky „Základní parametry“ v poli „Pracovní režim“ přepněte elektrárnu do „Ekonomického režimu“ potvrďte a volbu pole „Časová skupina nabíjení a vybíjení“ se přepnete do tabulky, kde je možné vytvořit pravidlo pro nabíjení. Zde je nutno vyplnit následující volby: Jako poslední vyberte časy zahájení a ukončení nabíjení. Nastavení bude aktivní pouze v „Ekonomickém režimu“. Po ukončení nabíjení přepněte střídač opět do „Všeobecného režimu“. Pravidel pro nabíjení a vybíjení v různých časech je možné si připravit několik a volit si mezi nimi. Tato nastavení pak budou dostupná vždy po přepnutí do ekonomického režimu. Výběr nabíjení a Vybíjení:DobíjeníVýběr režimu:PV+Síť,Limit výkonu:25 % Nikdy nenabíjejte baterii maximálním proudem!
Majitelé programu SDG (Wattsonic spot) si mohou celou proceduru sezónního nabíjení a přepínání automatizovat.
Poznámka k SOC.
U baterií ještě může nastat stav, kdy se hodnota SOC skokově mění. Tyto prudké změny ale nemusí nutně souviset s napěťovou nevyvážeností, nicméně také souvisí s nepřítomností hlubších cyklů nabíjení a vybíjení a s nemožností stanovit aktuální hladinu nabití baterie pouze podle napětí na článku. Skoky SOC se většinou objevují právě po delším období nízkého využívání baterie. Nejde ale o závadu, nýbrž o vlastnost. K nápravě většinou dochází po pár hlubokých cyklech nabití a vybití. BMS pak získá dostatek aktuálních dat z měření, aby byla schopna přesně určit, kolik energie je aktuálně v baterii uloženo.
Upozornění na závěr.
Tento článek je určen jak instalátorům, tak koncovým uživatelům zařízení Wattsonic. Koncoví uživatelé by neměli měnit nastavení své elektrárny bez vědomí svého instalátora. Nikdy nezasahujte do nastavení elektrárny, pokud si nejste 100 % jisti co děláte.
Společnost Schmachtl CZ spol. s r.o. nenese odpovědnost za případné škody na zdraví, majetku nebo zařízení způsobené nevhodným nebo nesprávným nastavením parametrů elektrárny.
Mohlo by Vás zajímat
informace o připravovaných veletrzích, školeních, novinkách, speciálních cenových nabídkách a různých zajímavých akcích.
Vzhledem k tomu, že toto téma je stále živé a stále dostáváme dotazy na rozdíly mezi použitím Backup výstupu na střídači a přídavného Backup boxu, rozhodl jsem se recyklovat jeden za starších příspěvků na toto téma.
Zvýšený zájem o obchodování na spotových trzích a o program SDG nás přivedl k publikování tohoto jednoduchého návodu pro připojení a nastavení převodníku USR, který tvoří rozhraní mezi střídačem Wattsonic a vaší sítí LAN a který umožňuje programu SDG převzít kontrolu nad střídačem a úložištěm.
Jako přední poskytovatel energetických řešení byla společnost KEHUA založena v roce 1988 a vstoupila na burzu v roce 2010 (002335.SZ). S 35 lety zkušeností v oblasti výkonové elektroniky si Kehua vybudovala svou vedoucí pozici po celém světě.
Jsme rádi, že Vám můžeme oznámit tuto skvělou zprávu. Seznam doporučených střídačů a komponentů pro fotovoltaické elektrárny, připojované do sítě EG.D, a.s. se právě rozšířil o střídače Wattsonic.
V poslední části se ještě krátce podíváme na komerční baterie. Komerční baterie jsou konstruovány s ohledem na dlouhodobé poskytování vysokých výkonů.